Yeni Coronavirus Nedir? | Kadın Durağı - Kadın, Sağlık ve Yaşam Durağı

Yeni Coronavirus Nedir?

Korona Virüsü Nedir? Nasıl bulaşılır, Nerede ve Kimlerde görülür gibi düşünüyorsanız bu makale size faydalı olacaktır lütfen dikkatli okuyun

Yeni Koronavirüs hakkında endişeleniyorsanız, kendinizi nasıl koruyacağınız aşağıda açıklanmıştır.
Yeni koronavirüsün yaygın enfeksiyon belirtileri ateş, öksürük, nefes darlığı ve nefes alma zorluklarını içerir.
Türkiye’de hastalığa yakalanma riski düşüktür, ancak endişeleniyorsanız atılacak basit adımlar vardır.
Ellerinizi yıkayın, yüzünüze dokunmaktan kaçının ve öksüren veya hapşıran insanlardan kaçının.
Son zamanlarda haberleri izliyorsanız, yeni Koronavirüs , kesinlikle Çin’i süpüren ve dünyanın diğer bölgelerine yayılan yeni bir virüs türü duydunuz .

Tarihsel olarak koronavirüsler alarma çok az ihtiyaç duysa da (genellikle soğuk algınlığının arkasındaki suçlulardır), son 20 yılda, ciddi hastalıklara neden olan bu en son tür olan 2019-nCoV – oluşan üç suş vardır. , solunum sorunları, solunum yetmezliği ve hatta ölüm.

Ciddi bir koronavirüsün başka bir örneği SARS’dir, ancak 2019-nCoV’nin SARS ile aynı olmadığını belirtmek önemlidir.

Bugün Dünya Sağlık Örgütü, yayılan virüs nedeniyle uluslararası endişe duyulan bir halk sağlığı acil durumu ilan ettiğini duyurdu.

Kendinizi daha iyi hazırlamak ve bilmeniz gerekenler hakkında güncel bilgi sahibi olmak için, en yeni koronavirüse karşı kendinizi korumak için neler yapabileceğinize ışık tutmanıza yardımcı olacak uzmanlara ulaştık.

Koronavirüs nedir?
Göre Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Güvenilir Kaynak, “Koronavirüsler birçok farklı hayvan türünde yaygın olan büyük bir virüs ailesidir.”

CDC, hayvan koronavirüsünün insanları nadiren enfekte ettiğini söylüyor.

Bununla birlikte, bu en güncel suş, ilk olarak Çin’in Hubei eyaleti Wuhan’da insanlara bulaşan yeni bir solunum virüsüdür.

Dünya Sağlık Örgütü Güvenilir Kaynakyaygın enfeksiyon belirtilerinin ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü gibi solunum semptomlarını içerdiğini söylüyor. Daha nadir, daha şiddetli vakalar zatürree, ciddi akut solunum sendromu, böbrek yetmezliği ve en aşırı ölüme neden olabilir.

Semptomlar maruz kaldıktan sonra en az 2 gün veya 14 kadar görülebilir.

Önceki koronavirüsler gibi, bu özel virüs muhtemelen bir hayvan kaynağından ortaya çıktı, ancak uzmanlar henüz hangisinden emin değiller.

Şimdi virüs insandan insana yayılıyor. Tipik olarak koronavirüs enfeksiyonları, enfekte biri semptomlar gösterdikten sonra kişiden kişiye bulaşabilir, ancak Çin sağlık bakanı, bu hastalığın henüz hasta olmadığında bulaşıcı olabileceğini göstermektedir.

2019-nCoV enfeksiyonunu önlemek için hiçbir aşı olmasa da, kendinizi korumak için yapabileceğiniz şeyler var.

“Bu tür virüslerin yayılmasının en yaygın yolu, genellikle yüzlerine dokunarak veya yiyerek başka bir kişinin dokunduğu ve sonra yaydığı bir yüzeye düşen damlacıklar veya küçük virüs parçacıklarıdır” dedi.

Sağlık Örgütü şunları önerir:

Ellerinizi en az 20 saniye sabun ve suyla yıkayın. Alkol bazlı bir dezenfektan sabun ve su olmadan çalışabilir.
Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
Hasta olduğunuzda evde kalın.
Öksürürken ağzınızı örtün veya bir doku ile hapşırın ve dokuyu çöp kutusuna atın.
Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.
Purell gibi alkol bazlı dezenfektanların yararlı olduğunu, ancak virüsleri durdurmak için meşru bir önleyici tedbir olmadığını unutmayın.
Önemli;
“Alkol bazlı dezenfektanlar bazı durumlarda eldeki mikrop sayısını hızla azaltabilir, ancak dezenfektanlar her türlü mikropları ortadan kaldırmaz.”

En az yüzde 60 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanmak sabun ve su yokluğunda yardımcı olabilir, ancak virüslerin tedavisi veya önlenmesi değildir.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Hubei için “seyahat etmeyin” anlamına gelen ve en yüksek uyarı seviyesi olan 4. seviye bir seyahat danışma belgesi yayınladı . Çin’in geri kalanı için seviye 3 uyarısı geçerlidir.

Bununla birlikte, virüs vakalarının olduğu Çin’e seyahat etmeniz gerekiyorsa, Bir maske takmanızı, sık sık ellerini yıkamanızı ve hasta olanlardan kaçınmanızı önerir.

Tezgah üstü maskelerin havadaki hastalıklara karşı koruma sağlamadığına dikkat edin, bu nedenle virüs havaya dönüşecek şekilde mutasyona uğrarsa maskeler etkisiz olacaktır.

0 yorum
13 Beğenme
Önceki Yazı: Meme kanseri belirtileri nelerdir?Sonraki Yazi: Yeni Coronavirus Nedir?

İlgili Mesajlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün Günlerden
Ağustos 2020
P S Ç P C C P
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Son Gönderiler
En Popüler
Hakkımızda


Merhaba Kadın Durağı Ziyaretçileri, 2014’den beri Kadına Dair En Güncel Konular Sizlerle

toptan maske maske ipi çerkezköy satılık arsa kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları