Meme Ağrısı nedir? Tedavi | Kadın Durağı - Kadın, Sağlık ve Yaşam Durağı

Meme Ağrısı nedir?

Meme Ağrısı nedir?

 

Meme Ağrısı nedir? Memede ağrı ve sertlik, Meme ağrısı, aslında hormonal dalgalanmaların belirtisidir, ancak Spor bunlar;Üst Çalışma ve çok sıkı bir sütyen de rahatsızlığa neden olabiliyor.

Genellikle Memede ağrı ve sertlik olan bir kişinin meme ucunda, derisinde veya altta yatan dokuda rahatsızlık vardır.  Göğüsler çok hassas vücut parçalarıdır ve meme büyüklüğüne bağlı olarak günlük aktivitelerde ağrı ve rahatsızlık oluşabilir. Hormonal dalgalanmalar da meme ağrısına katkıda bulunabilir .Sağ memede ağrı ve sol memede ağrı Adet döngüsü sırasında, çeşitli hormonlar bazı kadınlarda ağrı veya rahatsızlığa yol açabilecek meme dokusunda değişikliklere neden olur. Sağ memede ağrı ve sol meme ağrısı, ergenlik döneminde kızlarda ve erkeklerde de hormonal dalgalanmalara bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Memede ağrı ve sertlik ilgili Hafif meme ağrısına küçük, kanserli olmayan tümörler neden olurken, şiddetli meme ağrısına genellikle göğüs intihaplanması gibi bir yaralanma veya enfeksiyon neden olur. Emziren bir annede meme ağrısı ve şişlik, meme büyümesinden kaynaklanabilir.

Şınav veya spor sütyenleri giyen kadınlar da göğüs ağrısına maruz kalabilir, çünkü zayıf olan sütyen özellikle büyük göğüslerde meme dokusunu sıkıştırabilir buda önce sızlama daha sonra katlanarak ağrıyabilir.

Meme Ağrısı Belirtileri

Sağ memede ağrısı ve sol Meme ağrısı ile ortaya çıkan yaygın semptomlar arasında göğüs topakları, meme şişmesi ve meme başı akıntısı bulunur. Bir enfeksiyonun neden olduğu meme ağrısı ile ortaya çıkan semptomlar arasında cilt kızarıklığı, meme hassasiyeti ve meme şişmesi bulunur.

Bir kadının adet döngüsü, Memede ağrısı özellikle döneminden önceki günlerde, göğüslerin şişmiş, topaklı ve bazen ağrılı hissetmesini sağlayan hormon dalgalanmalarına neden olur.

Memede ağrı nasıl geçer Meme ağrısı hormon dalgalanmalarından kaynaklanıyorsa, genellikle ağrınızın döneminizden iki îlâ üç gün önce kötüleştiğini fark edersiniz. Bazende ağrı adet döngünüz boyunca devam eder.

Meme ağrınızın adet döngünüze bağlı olup olmadığını belirlemek için, dönemlerinizin bir kaydını tutun ve ay boyunca ağrı yaşadığınızı not edin. Bir ya da iki döngüden sonra, bir kademe netleşebilir.

Meme ağrısının diğer potansiyel nedenleri nedir?

 • Meme yapısı ve büyüklüğü.
 • Meme kistleri, travma, önceki meme cerrahisi.
 • Yağ asidi dengesizliği.
 • Bazı infertilite tedavileri ve oral doğum kontrol hapları dahil olmak üzere hormonal ilaçlar.
 • Östrojen ve progesteron hormon tedavilerinin yan etkisi.
 • Bazı antidepresanlar.
 • Menstrüasyon ve adet öncesi sendromu (PMS).
 • Emzirmeye bağlı gögüs intihaplanması, doğumdan sonra meme uçlarında çatlak, kaşıntı, yanma veya kabarcıklanma.
 • Üst vücut eforu (tırmıklama, kürek çekme, şınav, fitness).

Meme Ağrısı Tedavisi

Memede ağrı ve sertlik tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Meme ağrısı tedavisi, sıcak kompresleri, antibiyotikleri ve ağrı için steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçları içerebilir. Meme yumrularını veya tümörü çıkarmak için cerrahi gerekebilir. Emziren bir annede, göğüs pompası göğüs büyümesini azaltabilir.

Memede ağrı ve sertlik sağ memede ağrı memede ağrı emziren annede memede ağrı  

Adet bittikten sonra memede ağrı Memede ağrı nasıl geçer

Kaynak:Dünya Sağlık Örgütü

1 yorum
4 Beğenme
Önceki Yazı: Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendiririz?Sonraki Yazi: Meme Ağrısı nedir?

Yorumlar

 • Avatar
  yasemin

  Nisan 3, 2020 saat 01:34
  Cevap

  Merhaba çok yardımcı oldu bu makale teşekkür ederim :)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün Günlerden
Ağustos 2020
P S Ç P C C P
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Son Gönderiler
En Popüler
Hakkımızda


Merhaba Kadın Durağı Ziyaretçileri, 2014’den beri Kadına Dair En Güncel Konular Sizlerle

toptan maske maske ipi çerkezköy satılık arsa kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları