Korona Virüsün ilk belirtileri nelerdir?

Korona Virüsün ilk belirtileri nelerdir?

Koronavirüsler, soğuk algınlığı, şiddetli akut solunum sendromu (SARS) ve Orta Doğu solunum sendromu (MERS) gibi hastalıklara neden olabilecek bir virüs ailesidir. 2019’da, Çin kaynaklı bir hastalık salgınının nedeni olarak yeni bir koronavirüs tanımlandı.

Virüs şimdi şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2 (SARS-CoV-2) olarak bilinir. Neden olduğu hastalığa 2019 koronavirüs hastalığı (COVID-19) denir.

COVID-19 vakaları , Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Türkiye Halk Sağlık Bakanlığı (THSK) gibi Türkiye Halk sağlığı grupları da dahil olmak üzere, artan sayıda ülkede bildirilmektedir.  Dünya Sağlık Örgütü , Mart 2020’de küresel bir pandemi ilan etti. Bu gruplar ayrıca hastalığın önlenmesi ve tedavisi için öneriler de yayınladılar.

el yıkama corona virus

Belirtiler

COVID-19 belirtileri ve semptomları, maruziyetten 2 veya 14 gün sonra ortaya çıkabilir ve şunları içerebilir:

 • Ateş
 • Öksürük
 • Nefes darlığı veya nefes darlığı

Diğer semptomlar şunları içerebilir:

 • Yorgunluk
 • Burun akması
 • Boğaz ağrısı

COVID-19 semptomlarının şiddeti çok hafif ila şiddetli arasında değişebilir. Bazı insanların semptomları yoktur. Daha büyük olan veya kalp veya akciğer hastalığı veya diyabet gibi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler ciddi hastalık riski daha yüksek olabilir. Bu, grip gibi diğer solunum yolu hastalıklarında görülenlere benzer.

Ne zaman doktora görünmeliyiz?

Hemen varsa doktorunuza veya Aile Hekimine başvurun COVID-19 semptomları, Randevunuza gitmeden önce belirtilerinizi, son seyahatlerinizi ve olası maruziyetinizi anlatmak için doktorunuzu arayın.

Sürekli toplum yayılımı olan bir bölgede bulunmamış solunum semptomları olan herkes, daha fazla öneri ve rehberlik için doktoru veya Aile Hekimliği ile iletişime geçebilir. Başka kronik tıbbi durumlarınız varsa doktorunuza bildirin. Pandemi ilerledikçe, en çok ihtiyaç duyanlar için sağlık hizmetinin mevcut olduğundan emin olmak önemlidir.

Nedenler

Yeni koronavirüsün ne kadar bulaşıcı olduğu aslında tam olarak bilinmemektedir. Ancak yakın temasta olanlar arasında kişiden kişiye yayıldığı görülmektedir. Virüs olan biri öksürdüğünde veya hapşırdığında serbest bırakılan solunum damlacıkları ile yayılabilir.

Bir kişi üzerinde virüs bulunan bir yüzeye ve ardından ağzına, burnuna veya gözlerine dokunursada yayılabilir.

Risk faktörleri

COVID-19 için risk faktörleri şunları içerir:

 •  DSÖ tarafından belirlenen , COVID-19’un topluluk yayılımının devam ettiği bir alanda yakın zamanda yapılan seyahat veya ikamet
 • COVID-19 olan biriyle yakın temas – örneğin bir aile üyesi veya sağlık çalışanının vaka görülmüş  bir kişiye bakması gibi.

Komplikasyonlar

Komplikasyonlar şunları içerebilir:

 • Her iki akciğerde pnömoni
 • Çeşitli organlarda organ yetmezliği
 • Ölüm

Nasıl önleriz?

Yeni koronavirüs ile enfeksiyonu önlemek için henüz herhangi bir aşı olmamasına rağmen, enfeksiyon riskinizi azaltmak için adımlar atabilirsiniz. Dünya Sağlık Örgütü ve Türkiye Halk Sağlığı örgütü, COVID-19’dan kaçınmak için aşağıdaki önlemleri almanızı önerir :

 • Büyük olaylardan ve toplu toplantılardan kaçının.
 • Hasta veya semptomları olan herhangi biriyle yakın temastan (yaklaşık 6 m) kaçının.
 • COVID-19 topluluğunuzda yayılıyorsa, özellikle ciddi hastalık riskiniz daha yüksekse, kendinizle başkaları arasındaki mesafeyi koruyun .
 • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın veya en az %60 alkol içeren alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
 • Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu dirseğinizle veya bir mendille kapatın. Kullanılan dokuyu atın.
 • Elleriniz temiz değilse gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
 • Hastaysanız bulaşıkları, bardakları, yatak takımlarını ve diğer ev eşyalarını paylaşmaktan kaçının.
 • Günlük olarak sık sık dokunduğunuz yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.
 • Tıbbi bakım almayacaksanız, hastaysanız işten, okuldan ve genel alanlardan evde kalın. Hastaysanız toplu taşıma araçlarından kaçının.

Türkliye Halk Sağlığı, sağlıklı insanların kendilerini COVID-19 dahil solunum hastalıklarından korumak için bir yüz maskesi takmasını önermez . Maske yalnızca bir sağlık uzmanı size bunu söylüyorsa takın.

Kronik bir tıbbi durumunuz varsa ve ciddi hastalık riski daha yüksekse, kendinizi korumanın diğer yolları hakkında doktorunuza danışın.

Seyahat

Uluslararası seyahat etmeyi planlıyorsanız, güncellemeler ve öneriler için öncelikle CDC ve WHO web sitelerini kontrol edin . Ayrıca seyahat etmeyi planladığınız yerde olabilecek sağlık tavsiyelerine bakın. Solunum yolu enfeksiyonları ve komplikasyonlarına daha yatkın hale gelen sağlık durumlarınız varsa doktorunuzla konuşmak da isteyebilirsiniz.

0 yorum
3 Beğenme
Önceki Yazı: Yeni Coronavirus Nedir?Sonraki Yazi: Korona Virüsün ilk belirtileri nelerdir?

İlgili Mesajlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün Günlerden
Ağustos 2020
P S Ç P C C P
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Son Gönderiler
En Popüler
Hakkımızda


Merhaba Kadın Durağı Ziyaretçileri, 2014’den beri Kadına Dair En Güncel Konular Sizlerle

toptan maske maske ipi çerkezköy satılık arsa kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları