Ek gıdaya ne zaman ne ile başlanmalı ? | Kadın Durağı - Kadın, Sağlık ve Yaşam Durağı

Ek gıdaya ne zaman ne ile başlanmalı ?

Ek gıdaya geçiş nasıl olmalıdır ?

Küçük çocuklar, sağlıklı, güçlü ve zeki olmak için her gün yeterince besleyici yiyeceğe ihtiyaç duyarlar. Yaklaşık 6 aylıkken, bebeğiniz hızla büyüyor ve hayatındaki diğer zamanlardan daha fazla enerji ve ek gıdaya ihtiyaç duyuyor.

6 aylıkken anne sütü hayati bir beslenme kaynağı olmaya devam ediyor; ama tek başına yeterli değil. Büyüyen gereksinimlerine ayak uydurabilmek için bebeğinizi anne sütüne ek olarak katı yiyeceklerle ve ek gıdalar ile tanıştırmanız gerekiyor.

Bebeğinize ek gıdalar ile beslenmeye başladığınızda, hasta olmamasına dikkat edin. Gezinirken ve araştırırken mikroplar ellerinden ağzına yayılabilir. Yemek hazırlamadan önce ve her yemekten önce ellerinizi ve ellerinizi sabunla yıkayarak hastalanmasını önleyin.

Katı Gıdalara Ne Zaman Başlamalı?

Doktorlar 4 ila 7 aylıkken bazı çocuklar için katı yiyeceklerle ve ek gıdalara başlamanızı önermektedir. Bazı bebekler katılar için 3 ay kadar erken hazırdır, ancak tavsiye edilmez; bebek ne kadar erken katı maddelere başlarsa, o zamandan sonra gıda alerjilerine eğilimli olma olasılığı artar.

Başlangıçta, ek gıdalar yiyecekler çocuğunuzun birincil beslenme kaynağına bir destek olacaktır.Bu nedenle, bebeğiniz henüz katı maddeler üzerinde başlamadıysa ya da istediğiniz kadar katı yiyecek yemiyorsa endişelenmenize gerek yok.

İşte bebeğinizin ek gıdaya geçişe hazır olduğunun bazı belirtileri:

Bebeğinizin dil-itme refleksi

Bebeklerin yabancı cisimlere boğulmalarını önleyen bu doğal refleks, yiyeceklerini ağızlarından dışarı itmelerini de sağlar.
Bebeğiniz henüz tamamen kendi başına oturamasa bile, katı yiyecekler yemek için başını kaldırabilmesi gerekir.Bebeğiniz yemekle ilgileniyor gibi görünüyor. Yediğiniz yemeğe göz kulak oluyorsa, yemeğinizi almak için uzağa uzanıyorsa veya yeni yiyecekler kokarken dudaklarını yalıyorsa, muhtemelen başlangıçtaki katı maddelerle gelen çeşitliliği arzular.

Ailenizde gıda alerjisi varsa, bebeğinizin de onlara sahip olma olasılığı daha yüksektir. Bu durumda, katılara başlamadan önce 6 ila 7 ay kadar beklemeyi düşünebilirsiniz. Bebeğinizin sindirim sisteminin daha fazla olgunlaşmasına izin vermek, onun gıda alerjileri geliştirme şansını azaltmaya yardımcı olabilir. Bebeğiniz erken doğmuşsa, normalden biraz daha beklemek isteyebilirsiniz; prematüre bebeklerin çoğu zaman katı yiyecekleri işlemek için gerekli olan emmek-yutmak-nefes şeklini geliştirmek için daha fazla zamana ihtiyaçları vardır.

Ek gıdaya geçiş ne zaman olmalı ?

Bebeğinizin ilk yiyecekleri

Bebeğiniz 6 aylıkken, sadece çiğnemeyi öğreniyor. İlk yiyeceklerinin yumuşak olması gerekir, böylece meyve püresi gibi yiyecekleri yutmaları çok kolaydır.

Bebeğinize karnının aç olduğunu gösteren belirtiler verdiğini görün – ellerinizi ağzına sokmak gibi. Ellerinizi yıkadıktan sonra, bebeğinize günde iki kez sadece iki ila üç kaşık yumuşak yiyecek vererek başlayın. Bu yaşta, midesi küçüktür, böylece her öğünde yalnızca küçük miktarlarda yiyebilir.

Yeni bir yemeğin tadı bebeğinizi şaşırtabilir. Bu yeni yiyecek ve lezzetlere alışması için ona zaman verin. Sabırlı olun ve bebeğinizi yemeye zorlamayın. Dolu olduğuna dair işaretler alın ve onu beslemeyi bırakın.

Bebeğiniz büyüdükçe midesi de büyür ve her öğünde daha fazla yemek yiyebilir.

Bebeğinizi beslemek: 6-8 aylıkken

6-8 ay arası bebeğinize günde iki ila üç kez yarım bardak yumuşak ek gıdalar verin. Bebeğiniz bir yaşına kadar yememesi gereken bal hariç her şeyi yiyebilir. Öğünler arasına püreli meyve gibi sağlıklı bir ek gıdaları eklemeye başlayabilirsiniz. Bebeğiniz katı miktarda yiyecek aldıkça, aynı miktarda anne sütü almaya devam etmelidir.

Bebeğinizi besleyin: 9-11 aylıkken

9-11 aylıktan itibaren bebeğiniz günde üç ila dört kez yarım bardak ek gıda alabilir, ayrıca sağlıklı bir atıştırmalık alabilir. Artık yumuşak ve katı ek gıdaları ezmek yerine küçük parçalara ayırmaya başlayabilirsiniz. Bebeğiniz bile parmaklarıyla yemek yemeye başlayabilir. Bebeğiniz aç olduğunda emzirmeye devam edin.

Her yemeğin hem bebeğinizin yemesi kolay hem de beslenmeyle dolması gerekir. Her ısırık sayımını yap.

Ek gıdaların enerji ve besin bakımından zengin olması gerekir. Tahıllara ve patateslere ek olarak, bebeğinizin sebze ve meyveler, baklagiller ve tohumlar, az miktarda enerji bakımından zengin bir yağ veya yağ ve özellikle de – her gün hayvansal gıdalar (süt ürünleri, yumurtalar, et, balık ve kümes hayvanları) içerdiğinden emin olun. Her gün çeşitli ek gıdalar yemek bebeğinize ihtiyacı olan tüm besinleri alma şansını verir.

Bebeğiniz yeni bir yemeği reddediyor veya tükürüyorsa, zorlamayın. Birkaç gün sonra tekrar deneyin. Ayrıca bebeğinizin sevdiği başka bir yiyecekle karıştırmayı deneyebilir veya üstüne küçük bir anne sütünü sıkarak deneyebilirsiniz.

Emzirmeyen bebekleri beslemek ?

Bebeğinizi emzirmiyorsanız, daha sık yemesi gerekecektir. Ayrıca vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm beslenmeyi almak için süt ürünleri de dahil olmak üzere diğer ek gıda yiyeceklere güvenmesi gerekir.

Bebeğinize 6 aylıkken ek gıdalar vermeye başlayın, tıpkı anne sütüyle beslenen bir bebeğin ihtiyaç duyduğu gibi. Günde dört kez iki ila üç kaşık yumuşak ve püre haline getirilmiş ek gıdalar ile başlayın, bu da anne sütü olmadan ihtiyacı olan besinleri verir.
6-8 ay arası, günde dört kez yarım bardak yumuşak yemeğe ve sağlıklı bir aperatife ihtiyacı olacak.
9-11 aylıktan itibaren günde dört ila beş kez yarım fincan yemeğe ve iki sağlıklı atıştırmaya ihtiyaç duyacak.

0 yorum
14 Beğenme
Önceki Yazı: Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?Sonraki Yazi: Ek gıdaya ne zaman ne ile başlanmalı ?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün Günlerden
Ağustos 2020
P S Ç P C C P
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Son Gönderiler
En Popüler
Hakkımızda


Merhaba Kadın Durağı Ziyaretçileri, 2014’den beri Kadına Dair En Güncel Konular Sizlerle

toptan maske maske ipi çerkezköy satılık arsa kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları