Burun Kızarıklığı Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir? | Kadın Durağı - Kadın, Sağlık ve Yaşam Durağı

Burun Kızarıklığı Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Burnunuzun etrafındaki geçici kızarıklık size özel değildir. Rüzgar, soğuk hava ve alerjenler gibi dış etkenler, dudağınızın hemen altındaki ve burun deliklerinin çevresindeki hassas cildi tetikleyebilir.

Çözümleri araştırıyor olabilirsiniz, çünkü bu belirtiye açıksınız ve endişelenmeniz gerekip gerekmediğini bilmek istiyorsanız veya basitçe tedavi etmek için hızlı bir yol arıyor olabilirsiniz.

Kaçınılması gereken şeyler nelerdir ?

Burnunuzun etrafındaki kızarıklığı tedavi ederken, alanı daha fazla tahriş etmemeye dikkat edin. Bir veya iki gün makyajsız kalabilirsiniz, kızarıklığı daha fazla tahriş etmekten kaçınır ve semptomların dağılmasına yardımcı olursunuz.

1. Akne

Burnunuzun etrafında sivilce olması nadir değildir. Burnunuza sık sık dokunmak veya koparma yerlerinde toplamak burun deliklerinizin etrafındaki gözenekleri şişirebilir. Burnunuzun etrafındaki tıkanmış gözenekler ağrılı olabilir ve bazen biraz zaman alabilir.

2. Cilt tahrişi

Cilt tahrişi, cildinizin sürtünmesinin veya çizilmesinin geçici bir sonucu olabilir. Bunun burnunuzun çevresinde ve dudaklarınızın üstünde kızarıklığa neden olması nadir değildir.

Çoğu zaman, bu, soğuk algınlığı veya grip gibi başka bir durumla başa çıkarken sizi burnunuzla normalden daha sık temas ettirmenize neden olur.

Kızarıklık nasıl tedavi edilir?

Cilt tahrişini tedavi etmeniz bile gerekmeyebilir. Muhtemelen bir ya da iki saat içinde kendi kendine kaybolacaklar. Kızarıklıktan kurtulmak için yatıştırıcı, hipoalerjenik bir nemlendirici veya aloe vera jeli kullanın.

Yüze uygulanan ürünler yağsız ve komogenojen olmamalıdır.

3. Güneş yanığı

Güneş yanığı, güneş UV ışınlarının zarar görmesinden kaynaklanan cilt iltihabıdır. Bazen, güneş yanığı burnunuzun altında ve altında peeling ve kızarıklığa neden olabilir.

Kızarıklık nasıl tedavi edilir ?

Güneş yanığı oldukça hızlı bir şekilde kendiliğinden kaybolabilir, ancak bu arada kızarıklığı daha az görünür kılmak için yatıştırıcı ürünler kullanabilirsiniz. Saf aloe vera jeli burnunuzun altındaki hafif güneş yanığı tedavisinde iyi bir ilk tedavi yöntemidir.

4. Rüzgar Yanığı

Rüzgar yanığü, cildinizde bazen soğuk, rüzgar havasına maruz kaldıktan sonra hissedebileceğiniz yanma hissidir. Burnunuzun altında ve çevresinde kızarıklığa ve soyulmaya neden olabilir.

Kızarıklık nasıl tedavi edilir?

Topikal nemlendirici, cildiniz iyileşirken kızarıklıktan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Koku içermeyen ve hipoalerjenik olan bir nemlendirici seçmeye çalışın, böylece kızarıklığı daha fazla tahriş etmezsiniz.

5. Gül Hastalığı (Rosacea)

Rosacea kızarıklık, kızarma ve görünür kan damarlarına neden olabilen kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Bu nadir bir durum değildir, ancak şu anda bunun bir tedavisi yoktur.

Kızarıklık nasıl tedavi edilir ?

Rosacea kızarıklığı, diğer koşulların neden olduğu kızarıklıktan farklı şekilde tedavi edilir.

Reçeteli topikal merhemler, kızarıklığı tedavi etmek için kullanılabilir. Lazer tedavisi de yüzdeki kalıcı rosacea kızarıklığı için mükemmel bir tedavi seçeneğidir.

Yaşam tarzı önerileri

Rosacea hastalarının tipik olarak, semptomlarını neyin tetiklediğini bulmaları gerekir, böylece patlamalarının sıklığını azaltabilirler.

Yaygın tetikleyiciler arasında baharatlı yiyecekler, alkollü içecekler ve uzun süre güneşe maruz kalma vardır.

2 yorum
18 Beğenme
Önceki Yazı: Aslan Burcu ÖzellikleriSonraki Yazi: Burun Kızarıklığı Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Yorumlar

  • Avatar
    Justin

    Mart 31, 2020 saat 11:25
    Cevap

    Hey there :) Your wordpress site is very sleek - hope you don't mind me asking what theme you're using? (and don't mind if I steal […] Devamını OkuHey there :) Your wordpress site is very sleek - hope you don't mind me asking what theme you're using? (and don't mind if I steal it? :P) I just launched my site --also built in wordpress like yours-- but the theme slows (!) the site down quite a bit. In case you have a minute, you can find it by searching for "royal cbd" on Google (would appreciate any feedback) - it's still in the works. Keep up the good work-- and hope you all take care of yourself during the coronavirus scare! geri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda

Merhaba Kadın Durağı Ziyaretçileri, 2014'den beri Kadına Dair En Güncel Konular Sizlerle

En Çok Yorum
En Popüler
Son Gönderiler
toptan maske maske ipi çerkezköy satılık arsa kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları